Oraz że Cię nie opuszczę… czyli czym są nauki przedmałżeńskie?

Będąc na ślubach, w momencie gdy dwoje ludzi składa sobie przysięgę małżeńską wiele osób roni łzy wzruszenia. I choć chwila ta jest niezwykle podniosła, pełna wiary, nadziei i miłości, najważniejszy jest sens wypowiadanych słów. Aby dobrze się przygotować do wypowiedzenia słów przysięgi z pełną świadomością oraz uzmysłowić sobie, jakie prawa i obowiązki powstają w małżeństwie, należy przejść specjalny kurs dla narzeczonych. 

Czym są nauki przedmałżeńskie? 

Katechezy dla narzeczonych, inaczej zwane naukami przedmałżeńskimi to cykl spotkań dla osób pragnących zawrzeć sakrament małżeństwa: https://z-milosci.pl/blog/nauki-przedmalzenskie-czas-trwania-koszty-przygotowania. Autorami kursu są najczęściej katoliccy doradcy życia rodzinnego oraz księża, którzy w imieniu Biskupa danej diecezji posiadają tak zwaną misję kanoniczną. Treści przekazywane w kursie są zgodne z nauczaniem kościoła i tworzy się je w oparciu o wytyczne Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin. 

Na czym polegają formalności związane z kursem?

Zaświadczenie o ukończonym kursie (w praktyce są to dwa dokumenty – jeden potwierdzający udział w wykładach, a drugi szkolenie na temat naturalnego planowania rodziny, przeprowadzone przez specjalistę z poradni rodzinnej) jest niezbędne, aby zawrzeć małżeństwo. Należy je przedstawić podczas załatwiania formalności przedślubnych w kancelarii parafialnej kościoła, w którym odbędzie się uroczystość. 

Nie ma możliwości, by tylko jedno z małżonków zaliczyło kurs, oboje mają obowiązek wysłuchać nauk przedmałżeńskich. 

Uzyskane zaświadczenie jest ważne bezterminowo, można więc zrobić je z wyprzedzeniem. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nauki przedmałżeńskie są organizowane raz na jakiś czas, a w bardzo małych parafiach nawet raz w roku. Zanim więc zaczniemy rezerwować salę i zespół, musimy mieć pewność, że przed planowaną datą wesela będziemy posiadaczami zaświadczeń.

Ile czasu trwają nauki i jaki jest ich koszt?

Zastanawiając się czym są nauki przedmałżeńskie, warto przewidzieć ile czasu należy na nie zagospodarować. Na początek trzeba wiedzieć, że kurs narzeczeński można realizować w dwóch trybach – stacjonarnym i weekendowym. 

Kurs w trybie stacjonarnym przewiduje spotkania po 2 godziny 1-2 razy w tygodniu przez dwa miesiące, z reguły w godzinach popołudniowych, a nawet wieczornych, by osoby pracujące miały szansę w nim uczestniczyć. 

Drugim dostępnym rozwiązaniem, dedykowanym w sposób szczególny osobom, które z różnych względów nie mogą uczestniczyć w kursie stacjonarnym, jest weekendowy kurs dla narzeczonych. Ze względu na to, że trwa zaledwie dwa, góra trzy dni, bywa nazywany także naukami przyspieszonymi. Ale uwaga, kurs weekendowy trwa przez całą sobotę i niedzielę, więc trzeba zorganizować sobie odpowiednio dużo czasu. 

Warto też wiedzieć, że oba tryby kursu są honorowane w równy sposób. A wychodząc na przeciw potrzebom ludzkim w czasie pandemii, kościół zezwala także na zaliczenie nauk przedmałżeńskich przez internet. 

Jak więc widać podejście kościoła do kursu jest dość elastyczne, sami możemy wybierać jego formę. A gdy zapoznamy się już z treściami, przekazywanymi podczas szkolenia łatwiej nam będzie zrozumieć istotę małżeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *