Jak wygląda błogosławieństwo młodej pary?

Ślub to ważne wydarzenie nie tylko dla państwa młodych, ale i dla ich rodziców. To na nich spoczywają pewne obowiązki. Jednym z nich jest udzielenie błogosławieństwa, które ma pomóc ich dzieciom na nowej drodze życia.  Jest to jedna z najbardziej wzruszających chwil w życiu. Jak owo pobłogosławienie wygląda? Co trzeba na nim powiedzieć? 

Błogosławieństwo młodej pary – historia 

Błogosławieństwo młodej pary należy do jednych z najstarszych tradycji w naszym kraju. Organizowało się je (i często nadal się to praktykuje) przed ślubem kościelnym w domu Panny Młodej. W odpowiednim miejscu znajdował się nakryty białym obrusem stół, na którym umieszczano krzyż, wodę święconą i kropidło. Młoda para prosiła matki i ojców o udzielenie błogosławieństwa. Rodzice wyrażali radość z rychłego ożenku, życzyli młodym wszystkiego, co najlepsze i błogosławili ich wodą święconą. Młodzi zaś całowali pasyjkę. W wielu miejscach ta tradycja nadal się utrzymuje. To bardzo ciekawy zwyczaj, który może mieć nawet kilka set lat i wywodzi się z tak zwanych przenosin. Symbolizowało ono to, że Panna Młoda opuszcza progi rodzinne, by stać się żoną i matką.

Jak błogosławi się parę młodą teraz. 

Obecnie niektóre przyszłe małżeństwa odchodzą od tego lub wybierają inne miejsca na tak podniosłą chwilę. Nie każdy jest też wierzący, więc rodzice wybierają formę, która będzie młodym odpowiadać lub rezygnują z niej całkowicie. Zamiast fragmentów z Pisma Świętego czyta się wiersze lub fragmenty prozy o wzajemności, miłości dwojga ludzi, czy o szczęściu. Dobrym pomysłem jest również samodzielne przygotowanie przemówienia, które może wzruszyć do łez. W niektórych rejonach historyczny sposób błogosławienia pary młodej jest cały czas praktykowany. 

Czasem zdarza się tak, że błogosławieństwa udzielają również rodzice chrzestni lub dziadkowie, przeczytaj na: https://www.zankyou.pl/p/blogoslawienstwo-pary-mlodej-przed-slubem-co-musicie-o-nim-wiedziec. Jest to zależne od tradycji panującej w danym miejscu oraz stopnia zażyłości między stronami. Czasem parze młodej zależy na tym, by podczas tak ważnego wydarzenia byli przy nich wszyscy bliscy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *