Dlaczego warto zdecydować się na ślub konkordatowy?

Kiedy już podejmiemy decyzję o wspólnym życiu i zdecydujemy się na ślub, to być może na początku ogarnięcie tego wszystkiego wyda nam się niezwykle trudne, ale w rzeczywistości nie wygląda to aż tak strasznie. Przede wszystkim musimy w pierwszej kolejności zdecydować, na jaką ceremonię się zdecydować i zarezerwować terminy we właściwych miejscach. 

Rodzaje ceremonii ślubnych w Polsce 

W naszym kraju występują trzy rodzaje ceremonii ślubnych. Na pewno słyszeliśmy o każdej z nich – jest to ślub cywilny, kościelny i konkordatowy. Ślub cywilny to małżeństwo zawierane zgodnie z prawem państwowym, natomiast kościelny zawierany jest wobec Boga. W takim razie czym jest ślub konkordatowy? Najprościej mówiąc jest połączeniem tych dwóch wcześniejszych, ponieważ jego efektem jest małżeństwo, które jest ważne zarówno pod względem prawnym, jak i boskim. O wyborze konkretnego rodzaju ceremonii decydują oczywiście młodzi. W Polsce ślub konkordatowy pojawił się w roku 1998 i od tego czasu jest najczęściej wybieraną opcją. Nie bez znaczenia jest to, że pozwala on uniknąć pewnych formalności i jest po prostu wygodny, jeśli zależy nam na małżeństwie ważnym prawnie i przed Bogiem.

Ślub konkordatowy – jakie formalności?

To, czym są śluby konkordatowe, wydaje się więc całkiem jasne, ale w takim razie jakie formalności związane z nimi należy dopełnić? Trzeba zaznaczyć, że większość spraw załatwia się w kancelarii parafialnej. To również ksiądz udzielający ślubu ostatecznie dostarcza akt ślubu podpisany podczas ceremonii do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym później młodzi odbierają po stosownym czasie sporządzone odpisy. Do kancelarii parafialnej koniecznie jest jednak wybranie się z pewnymi ważnymi dokumentami i zaświadczeniami. Jest to przede wszystkim zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego, że nie ma przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa. Jest ono ważne tylko pół roku, więc warto pamiętać, aby nie wyciągać go dużo wcześniej, ponieważ w czasie ślubu będzie już nieaktualne. Poza tym potrzebne będą również ważne dowody osobiste, zaświadczenia o chrzcie i bierzmowaniu, a także o udziale w naukach przedmałżeńskich. 

Kto może wziąć ślub konkordatowy?

Na taki rodzaj ślubu mogą zdecydować się pary, które są pełnoletnie i nie są spokrewnione w linii prostej, i które oczywiście nie zawarły wcześniej ślubu kościelnego czy cywilnego. Może się jednak zdarzyć, że sąd umożliwi pewne odstępstwa od tych reguł. Dotyczą one przede wszystkim wieku – możliwe jest uzyskanie zgody sądowej w przypadku, gdy kobieta ma ukończone 16 lat. Sąd może także zdecydować inaczej w sprawach dotyczących pokrewieństwa. 

Jak więc się okazuje, formalności związane ze ślubem konkordatowym nie są jakoś szczególnie obciążające – wszystko da się załatwić dość szybko. Kluczowe jest pojawianie się w kancelarii parafialnej wystarczająco wcześnie. Nie może to być później niż trzy miesiące przed ślubem, a nawet wskazane jest, aby odbyło się to pół roku wcześniej – szczególnie jeśli chodzi nam o konkretną datę – wtedy można termin rezerwować nawet z rocznym wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *