Spowiedź przedślubna – warunki, najczęstsze pytania

Spowiedź przedślubna to jeden spośród elementów na drodze przygotowań do ślubu, wokół którego narosło sporo mitów, legend, nierzadko negatywnych i niesłusznych przekonań. Narzeczeni boją się, iż ksiądz podczas jej trwania będzie zdawać niezbyt wygodne, pytania intymne związane nawet z najbardziej prywatnymi szczegółami ze wspólnego życia.

Jednakże tego typu spowiedź jest konieczna, żeby móc przystąpić do ślubu i niestety bez niej, ani zawarcie ślubu konkordatowego, ani kościelnego, nie będzie możliwe. Warto zatem zapoznać się z najważniejszymi warunkami i faktami na temat takiej spowiedzi. 

Jakie są warunki dobrej spowiedzi przedślubnej? 

Pamiętajmy, iż aby nasza spowiedź była rzeczywiście dobra, a przede wszystkim ważna, powinniśmy spełnić pięć niżej wymienionych warunków: 

  • zrobienie rachunku sumienia,
  • żal za grzechy,
  • postanowienie poprawy,
  • szczera spowiedź,
  • zadośćuczynienie nie tylko Panu Bogu, ale również bliźniemu. 

Spowiedź przedślubna – pytania i odpowiedzi

Jednym z najczęstszych pytań związanych ze spowiedzią przed ślubem, jest to, kiedy należy do niej przystąpić i ile razy trzeba to zrobić. Otóż, do przedślubnej spowiedzi należy przystąpić dwa razy. Pierwszy raz następuje zwykle po tym, kiedy wygłoszone zostaną zapowiedzi w kościele albo w czasie cyklu ich wygłoszenia. Natomiast druga spowiedź powinna odbyć się na dzień albo dwa przed ceremonią zaślubin w kościele – po to, żeby móc zachować stan uświęcającej łaski, którą obdarzył nas Duch Święty – narzeczeni powinni się w niej znajdować w momencie, kiedy będzie im udzielany sakrament małżeństwa. W obu opisanych tutaj przypadkach Ksiądz po zakończeniu spowiedzi, podpisze nam odpowiednie oświadczenie, które będzie stanowiło potwierdzenie faktu odbycia przez nas przedślubnej spowiedzi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *