Spowiedź przedślubna – warunki, najczęstsze pytania

Spowiedź przedślubna to jeden spośród elementów na drodze przygotowań do ślubu, wokół którego narosło sporo mitów, legend, nierzadko negatywnych i niesłusznych przekonań. Narzeczeni boją się, iż ksiądz podczas jej trwania będzie zdawać niezbyt wygodne, pytania intymne związane nawet z najbardziej prywatnymi szczegółami ze wspólnego życia.

Jednakże tego typu spowiedź jest konieczna, żeby móc przystąpić do ślubu i niestety bez niej, ani zawarcie ślubu konkordatowego, ani kościelnego, nie będzie możliwe. Warto zatem zapoznać się z najważniejszymi warunkami i faktami na temat takiej spowiedzi. 

Jakie są warunki dobrej spowiedzi przedślubnej? 

Pamiętajmy, iż aby nasza spowiedź była rzeczywiście dobra, a przede wszystkim ważna, powinniśmy spełnić pięć niżej wymienionych warunków: 

  • zrobienie rachunku sumienia,
  • żal za grzechy,
  • postanowienie poprawy,
  • szczera spowiedź,
  • zadośćuczynienie nie tylko Panu Bogu, ale również bliźniemu. 

Spowiedź przedślubna – pytania i odpowiedzi

Jednym z najczęstszych pytań związanych ze spowiedzią przed ślubem, jest to, kiedy należy do niej przystąpić i ile razy trzeba to zrobić. Otóż, do przedślubnej spowiedzi należy przystąpić dwa razy. Pierwszy raz następuje zwykle po tym, kiedy wygłoszone zostaną zapowiedzi w kościele albo w czasie cyklu ich wygłoszenia. Natomiast druga spowiedź powinna odbyć się na dzień albo dwa przed ceremonią zaślubin w kościele – po to, żeby móc zachować stan uświęcającej łaski, którą obdarzył nas Duch Święty – narzeczeni powinni się w niej znajdować w momencie, kiedy będzie im udzielany sakrament małżeństwa. W obu opisanych tutaj przypadkach Ksiądz po zakończeniu spowiedzi, podpisze nam odpowiednie oświadczenie, które będzie stanowiło potwierdzenie faktu odbycia przez nas przedślubnej spowiedzi. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *